Elérhetőségek
+36-30-684-3336 info@actcontroll.hu
Teljesítményértékelés
Tréningmodulok:
• a Teljesítményértékelés szerepe és jelentősége,
• a Teljesítményértékelés területei, feltételrendszere,
• a kompetencia diagnózis szempontjai,
• a motivációs tényezők jellemzői,
• a Teljesítményértékelés csapdái,
• a Teljesítményértékelő beszélgetés folyamata.
 
Ki értékeljen? Kit? Mikor? Hogyan?
 
Vezetői szemmel talán ezek a legfontosabb kérdések, amelyekre érdemes megtalálni a választ a Teljesítményértékelő Rendszer „felhasználójaként”. Mivel az első kérdés tisztázatlan, vagy még nem érvényben lévő hierarchikus viszonyok, projekt munkák, senior szerepkörök fennállása esetén gyakran hallani, a kérdés megválaszolásához nem csak a személyi feltételeket, de szervezeti adottságokat is fontos figyelembe venni.
 
Ha egy teljesítményértékelő beszélgetésen a vezetőnek motivációs technikákkal és kommunikációs eszközökkel kell kompenzálnia a számon kérhetőség állapotát és az elvárások megfogalmazásának jogát, akkor még a legjobban felépített rendszer sem képes hatékonyan betölteni szerepét. Tehát függetlenül attól, hogy formálisan ki, kinek a vezetője, az értékelésbe abban az esetben érdemes bele kezdeni, ha az értékelő az adott szempontok megítéléséhez és évközi ellenőrzésére jogosult, emellett az értékeléshez kapcsolódóan megfelelő információkkal rendelkezik.
Bár ez rendkívül fontos, de szervezeti kérdés, a vezetői ismeretek és képességek birtoklása, a készségek alkalmazása, tehát a személyi feltételek megléte ugyancsak nélkülözhetetlen.
 
A vezető személyi alkalmasságának kifejtésére a klasszikus kompetenciák – úgy, mint pld. következetesség, értő figyelem, asszertív technikák, –, sorát tárgyalhatnánk részletesen, legfontosabb eleme azonban a szándék. Egy értékelő beszélgetés magában hordozza a vita lehetőségét, mivel érdemi interakciókról és nem vezetői diktátumokról szól, tehát a munkatársban végig szükséges fenntartani a véleménynyilvánítás motivációját, ehhez pedig az ítélkező szerep nem megfelelő.
 
 
A sikeres értékelő beszélgetés feltétele, hogy munkatársaink személyre szabott érveket és javaslatokat kapjanak, ezért vezetőként fontos tudni, hogy pontosan ki ül velünk szemben. De milyen szempontból?
Sok személyiségpszichológiai modell létezik, melyek hatékonyan használhatók egy munkatárs jellemzésére, illetve az azonos hullámhossz kialakítására, azonban ezek az ismeretek nem nyújtanak biztonságos hátteret a vezetőnek az értékelő beszélgetés folyamatában.
 
2011. Copyright ActControll Kft.